– Ryzost zlata: 14 nebo 18 karátů? –
Na úvod, 14kt zlato je jen jiné označení pro zlato 585 a 18kt zlato je zlato 750.
Zlato, ze kterého se vyrábí prsteny není čisté zlato a ryzost nám říká, kolik zlata ve slitině je.
Ryzí (čisté) zlato má 24 karátů – to ale na prstenech nenajdete, protože je moc měkké.
Ať už vyberete žluté, bílé nebo růžové – v Česku narazíte vždy na 14karátové nebo 18karátové zlato – obě jsou dobrou volbou. Mnohem častěji používané je 14kt zlato (58,5 % čistého zlata). 18kt zlato (75 % čistého zlata) je luxusnější, dražší a trochu měkčí – každý materiál se ale jednou poškrábe, proto by pro vás neměl být malý rozdíl v odolnosti rozhodující.
Existuje i 22kt zlato a 9kt zlato, ale v ČR se nepoužívá. Více zlata ve slitině znamená menší odolnost a zlato s menší ryzostí už snad ani není zlato (a nesmí se v ČR pro výrobu šperků používat).
– Bílé zlato –
Velmi oblíbené u snubních a ještě více u zásnubních prstenů, kde je doplňováno nejčastěji zářivým briliantem nebo zirkonem. Bílé zlato není tak bílé, jak si myslíte. Šperky se potahují vrstvou vzácného kovu rhodia, které mu dává zářivě bílou barvu – to se ale časem ošoupe a prsten má pak barvu lehce do zlata nebo šeda. I ta je ale krásná a nebo si můžete nechat prsten znovu potáhnout rhodiem – stojí to kolem 100 Kč a doporučujeme opakovat 1x ročně – podle toho, jak prstenu dáváte zabrat (více v sekci prevence).
– Žluté zlato –
Nadčasová klasika, která je pořád hodně oblíbená – hlavně u snubních prstenů. Zlato má nezaměnitelnou barvu, která bude vypadat skvěle navždy.
– Růžové zlato –
Prsteny z růžového zlata jsou opravdu trendy. Na zásnubních prstenech se většinou doplňují o briliant nebo třeba barevný kámen, ale skvěle vypadají i jednoduché snubní prsteny pro muže. Narozdíl od bílého zlata mu stejná barva zůstane napořád.
2. Platina – a mýty o ní
Je považována za největší luxus a hodně si za ní připlatíte. Platinové prsteny od prstenů z bílého zlata na pohled nerozeznáte. Výhodou platiny, oproti bílému zlatu, je, že barva zůstane pořád stejná, protože nemá na povrchu rhodium.
Kolem ceny a tvrdosti platiny panuje spousta mýtů a polopravd.
MÝTUS 1: Platina je dražší kov než zlato
Platinové prsteny jsou asi 2x dražší než zlaté, ale platina není dražší kov než zlato – 1 g ryzího zlata stojí více než 1 g ryzí platiny. Proč jsou tedy platinové prsteny dražší?
- Prsteny se vyrábí z 95% platiny, zatímco u zlata je to jen 58,5% (nebo 75%)
- 95% platina je těžší než 58,5% zlato, proto je na úplně ten stejný prsten potřeba o polovinu více materiálu
- S platinou se hůře pracuje, je méně poddajná – proto zaplatíte více za práci.
MÝTUS 2: Platina je tvrdší a odolnější proti poškrábání
Je potřeba rozlišovat dva pojmy – tvrdost a poddajnost. Tvrdost určuje odolnost proti poškrábání a promáčknutí, poddajnost ovlivňuje to, jak je kov ohebný.
Zlato v ryzí formě je sice měkčí, než platina, ale po přidání příměsí je na tom stejně, nebo často i lépe – 14kt zlato je tedy často odolnější vůči poškrábání než platina.
Platina je méně poddajná a to znamená, že je prsten lépe odolává promáčknutí nebo uvolnění kamenů.
Studujete materiály, protože vám na prstenech záleží a chcete, aby vám vydržely celý život. Proto vám následující dva materiály pro vaše prsteny nemůžeme doporučit.
3. Stříbro
Skvělé pro řetízek, náušnice, piercing ale ne na (zá)snubní prsten. Stříbro je méně odolné než výše zmíněné materiály a proto nevhodné pro každodenní a dlouholeté nošení. Navíc časem černá – takový prsten nechcete pro sebe ani pro svou polovičku.
4. Chirurgická ocel
Prsteny z chirurgické oceli jsou vůbec ty nejlevnější. Jejich velkou nevýhodou je, že se do nich špatně vsazují kameny (ocel je velmi tvrdá), proto v nich jsou kameny obvykle jen nalepené a věřte, že nějaké brzy vypadnou. U těchto prstenů se navíc nedá dodatečně upravit velikost, což je velký problém u snubních prstenů, které chcete nosit nejlépe do konce života.
Na závěr: Vyberte, co se vám líbí
Všechny druhy zlata i platina jsou pro výrobu prstenů skvělou volbou, proto se v první řádě neřiďte tím, co je tvrdší nebo jaké jsou ve slitině příměsi, ale tím, co se vám líbí – to je to nejdůležitější, co nejvíc ovlivní to, jak rádi prsten budete nosit!